Son Kale – Caissa’nın Trajedisi – II

Share Button

Özgür bir adam, binlerce köleden güçlüdür!

Bu yazıyı bir yıldan beri kızının hakları için hukuk mücadelesi veren Dr. Mustafa DÖRDÜNCÜ’ye ve kızına, hak ettiği madalyası verilmeyen kadın sporcu Güneş YILDIZ’a ve ailesine, ayrıca satranç, spor ve etik bilmez idareciler yüzünden hakkı gasp edilen tüm kadın-insan sporculara ve ailelerine ithaf ediyorum.

Senaryosunu yazmak isteseniz yazamayacağınız, muhteşem bir senaryo ekibiyle bile başaramayacağınız işler dönüyor uzun zamandır. Satrancı, satranççılar yönetmediğinde ne kadar saçmalanabiliyor diye yarışma düzenlemişler sanki.

Kişisel bilgileri korumayı akıl edemeyenler için not: Yazının içinde yer alan resmi belgelerdeki kişisel bilgiler güvenlik nedeniyle tarafımdan silinmiştir! Orijinalleri bende mevcuttur.

1. VAKA
Belki birçoklarının bildiği ama bir o kadar çok insanın da bilmediği 22.11.2014 Tarihinde Kayseri’de yapılan Öğretmenler Günü Turnuvası ve sonrasında yaşanan olaylar;

1. Yönergesinde 30+30 zaman temposu uygulanmış ama UKD hesaplamalarına dahil edilmiş. (Televizyon ekranlarındaki uyarıyı buraya yazmak şart oldu; ”lütfen kendiniz denemeyin”)
Kayseri-24-Kasım-Öğretmenler-Günü-Satranç-Turnuvası-Yönergesi.

2. Yönerge teknik kuruldan onay almamış (”Yok daha neler” demeyin, daha neler var neler)

3. Turnuvada 3 ayrı yaş grubu birleştirilmiş (14,15,16 yaş)

4. Birleştirilmiş turnuvaya katılan ”14 yaşındaki” genç kadın sporcu tüm rakiplerini yeniyor ama şampiyon olamıyor (Yılın en kısa satranç dramı)
12170519_1686589681560254_1171718800_n (1)

5. ”14 yaşındaki” genç kadın sporcunun oynadığı ve yendiği üç erkek sporcu Genel kategorinin 1., 2. ve 3. sü ilan edilirken sen kadınsın diye genel kategorisi madalyası verilmiyor. (Zamanda yolculuğu keşfedip, bu kararı verebilen insanları bularak, camiamıza kazandıran federasyon yönetimine ayrıca teşekkür ediyorum)

6. ”14 yaşındaki” genç kadın sporcu, birleştirilen kategoride tek bir kadın sporcu ile dahi maç yapmadığı halde Kadınlar Birincisi ilan ediliyor. (Bunu düşünebilme ”inceliğini” gösteren bu kişileri de şahsen tebrik ediyorum)

7. Federasyon Merkez Hakem Kurulu 2012 de benzer bir olayda sporcu her iki madalyayı alacak demesine rağmen; günümüzün Merkez Hakem Kurulu Kadın sporcunun, ”Genel kategoride oynamak İstiyorum diye dilekçe vermesi gerekirdi” gibi beynimize elektrik şoku veren kararını açıklıyor.

Dr. Mustafa DÖRDÜNCÜ, her babanın yapması gerekeni yaparak Federasyona durumu bildiriyor ancak durum değişmiyor.Kayseri-Öğretmenler-Günü-2014-Turnuvası-Madalya-İtiraz-Dilekçesi
Federasyonun cevabı:
Federasyon-19-Ocak-tarihli-cevabı
Gereken yapılmadığı için Mustafa bey bu sefer Tahkim’e başvuruyor.
tahkim-İlk-Müracaat
Tahkim, Mustafa beyin haklı olduğunu anlıyor ve bu yönde karar veriyor.
tahkim kararı

Federasyon ise duruma o kadar vakıf ki tahkimin açıkladığı kararı 30 gün içinde uygulamayı muhtemelen düzenlediği yemekli toplantılar nedeniyle unutuyor.

Mustafa bey bunun üzerine hem savcılığa suç duyurusunda hem de Spor Genel Müdürlüğüne idari soruşturma talebinde bulunuyor. Federasyon zaman zaman başını kuma gömerek zaman zaman topu taca atarak, süreci uzatmaya ve Mustafa beyi yıpratmaya, haklı davasından vazgeçirmeye çalışıyor. Merak ediyorum acaba Federasyon bu süreçte Mustafa bey’e şikayet dilekçelerini geri çektirmek için başka nasıl baskılar yapmaktadır?

Spor mahkemesi olan Tahkim kararına göre Federasyon yaptığı uygulamalardan dolayı suçlu bulunmuş. Devam eden süreçte Mustafa bey Savcılık soruşturmasından sonuç alınmazsa elindeki belgelerle Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapabilir, maddi manevi tazminat davası açabilir, hatta bu davayı insan hakları mahkemesine kadar götürebilir ki işte o zaman TSF gerçekten tarihindeki en büyük başarıyı yakalamış olacak.

Mustafa bey’i haklı davasında yalnız bırakan ”bizlerden biri” olarak kendi adıma şahsından özür diliyor, aynı zamanda davasının takipçisi olacağımı ve yaşanan gelişmeleri buradan sizlere paylaşacağımızı da beyan ediyorum.

2.VAKA
Güneş YILDIZ adındaki başarılı genç kadın sporcumuzun ve diğer dereceye giren kadın sporcularımızın başından geçenler;

3. Uluslararası Altın Kayısı satranç turnuvasında dereceye giren tüm sporculara madalya ve kupaları verilirken, kadınlar kategorisine madalya ve kupa verilmeden sadece hediye verilerek geçiştirilen ödül törenini de kutluyorum. Güneş’te derece yapan diğer kadın sporcular gibi ”hak ettiği cezayı” alıyor

Güneş’in annesi olan hanımefendi, sosyal medya hesabından duruma haklı olarak isyan ediyor;
IMG_1774

”Kadın” Federasyon Başkanımızı da bu gönderiye etiketliyor, maalesef bu duruma halen yanıt verilmiyor. Herkesi dinleyen Federasyon Başkanı dinlemenin ötesine geçip cevap yazma nezaketi gösteremiyor.

3. VAKA
Bu vaka da maalesef Federasyonun başka bir rezaleti oluyor. Artık rezalet diyorum, çünkü hata bir defa yapılır. Yapılmışsa özür dilenir, mağdurların hakları iade edilir vs. Bu yapılanlar tüy dikmek değil de nedir?!

İstanbul Gençler İl Birinciliğinde yayınlanan yönerge aşağıdadır. Tüm kategorilerde ödüller arasında adalet gözetilirken kadın şampiyon olursanız umarsızca nasıl cezalandırılırsınız öğrenelim.
1111

O aradaki 300 TL fark var ya, işte o fark federasyonun kadın satrancına verdiği değerin bedelidir, küçümsemeyelim lütfen.

Turnuva yönergesinin linki:
http://istanbultsf.org/gencler/wp-content/uploads/sites/32/2014/12/istanbul_gencler_2015_yonerge_R1.pdf

Satranç Federasyonunda neler mi oluyor; usta komedyen Cem Yılmaz’ın dediği gibi – ”şakalar, komiklikler”

Unutmayın ”Hiç kimse vazgeçilmez değildir ve hiç kimse kendini vazgeçilmez sanan biri kadar aptal değildir” demiş Victor HUGO.

Satranç Haber olarak, TSF yönetiminin trajedik uygulamalarını incelemeye ve takipçisi olmaya devam ediyoruz. Saygılarımla.

Share Button