TSF’yi Kimler Yönetiyor?

Share Button

Her zaman ifade ediyorum! Satrancı bilerek, satrancı yönetmekle, bilmeden yönetmek arasında inanılmaz farklar oluyor. Ayrıca, satranç gibi eğitimle doğrudan ilgili bir konuda, eğitimle ilgisi olmayan insanlar, iyi bir şey yaptıklarını sanıp (iyi niyetli olduklarını sadece umut edebiliyorum) ellerine yüzlerine bulaştırarak projeler geliştirirse sonu felaket oluyor.

Arkadaşımızın adı Kasım Yekeler!  Yönetim Kurulu üyesi.  Bugün medya takip sisteminden e-postama düşen bir takip raporunda; TSF adına ve aynı zamanda “karısının yönetim kurulunda olduğu” Satrançla Büyüyorum Derneği adına, birlikte yaptıkları bir projeyle ilgili demeç vermiş. Şimdi siz ailece satranca bu ilginin nedenini sorabilirsiniz. Ben bilmiyorum, ama olmaması için bir engel yok. Satranç aşkı böyle bir şey, yıllarca gelmez, sonra 2014 yılbaşından sonra, satranç oynadıkları tahtalar elinden alınınca birden insanın içini yakar tutuşturur. Alkışlıyorum. Satranç herkese lazım, başlamak için yaş da yok!

Ancak, arkadaşımızın konuya yaklaşımı, bir otomobilin balatalarını değiştiren teknik elemanın  doğum kontrol uzmanı gibi doğumhaneye girmesine benziyor.

Makaleyi paylaşıyorum sizlerle, linkini de veriyorum.

Bu beyefendi mi satrançla büyüyor, yoksa deneyimleri ve bilgilerini sizlerin takdirinize sunduğum bu insanların oluşturduğu projelerle eğitilecek çocuklarımız mı büyüyor? Bu arkadaş, ECU’da da Eğitim Komisyonu üyesi, buyurun!

Yazıyı okumanızı istiyorum. Neyin yanlış olduğunu sonra paylaşmak üzere

Geleceğin Satranç Ustaları, Anaokullarında Yetişecek

21 Ekim 2015 Çarşamba 13:27

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Anaokulundan detay görüntüler-Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Yekeler’in konuşması Geleceğin satranç ustaları, anaokullarında yetişecek- Federasyon, satrancın yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, ülke genelinde bin ana sınıfına satranç takımı dağıtımına başladı- Yönetim kurulu üyesi Yekeler: “Geleceğin dünya şampiyonlarının Türkiye’den çıkmasını hedefliyoruz”ERZURUM – İLHAMİ ERKILIÇ – Türkiye Satranç Federasyonunun, satrancın yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, ülke genelinde bin ana sınıfına satranç takımı dağıtımına başladığı bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Anaokulundan detay görüntüler-Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Yekeler’in konuşması Geleceğin satranç ustaları, anaokullarında yetişecek- Federasyon, satrancın yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, ülke genelinde bin ana sınıfına satranç takımı dağıtımına başladı- Yönetim kurulu üyesi Yekeler: “Geleceğin dünya şampiyonlarının Türkiye’den çıkmasını hedefliyoruz “ERZURUM – İLHAMİ ERKILIÇ – Türkiye Satranç Federasyonunun, satrancın yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen proje çerçevesinde, ülke genelinde bin ana sınıfına satranç takımı dağıtımına başladığı bildirildi.Federasyon ve Satrançla Büyüyorum Kulübü, ülke genelinde bin ana sınıfında satranç köşesi oluşturma, bu sınıflardaki öğrencileri satranç malzemeleriyle buluşturma ve öğretmenlerine de satranç eğitimi verme projesini uygulamaya koydu. Ankara, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Erzurum,Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Ordu ve Sivas gibi bölge merkezi illerde uygulanacak projenin, gelecek yıllarda daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor. Proje kapsamında, Erzurum’da ilk etapta 60 anaokulunda satranç takımı dağıtıldı.Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Yekeler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, satrancın ülke genelinde yaygınlaşması için çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.Satranç oynamanın, çocukların odaklanma, planlama, öz güven, zeka, analiz, görselleştirme, ileriyi düşünme, konsantrasyon, sosyalleşme ve gelişimine katkıda bulunduğuna işaret eden Yekeler, şunları söyledi: “Araştırmalar, satranç oynayan öğrencilerin, satranç oynamayanlara göre yüzde 17,3 oranında daha başarılı olduğunu gösteriyor. Satranç, matematiksel düşünme sistemlerini hareket ettiriyor. Özellikle çocukların pasif olarak televizyon seyretmelerinden ziyade, boş vakitlerinde aileleriyle bu aktiviteleri yapmaları, heraçıdan önemli.”Ana sınıflarında çocukların satrançla tanışıp sevmeleri amacıyla oluşturdukları projeyi uygulamaya koyduklarını aktaran Yekeler, “Bu dönemde çocuklarımızın satrancı sevmeleriyle gelecekte çok büyük başarılar elde etmelerini ve geleceğin dünya şampiyonlarının Türkiye’den çıkmasını hedefliyoruz. Her öğrenciye birer satranç takımının yanı sıra boyama kitabı, öğretmenlere de eğitim ve eğitim kitabı veriyoruz” diye konuştu.Kasım Yekeler, hayata geçirilen projeler sonucunda,Türkiye’nin son dönemde uluslararası turnuvalarda okullar düzeyinde şampiyonluklar elde ettiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share Button