Süper Ligde Amansız Yarış

Share Button

2015 Türkiye İş Bankası Süper Satranç Liginde 3 günde 4 tur oynandı. Bu dört tur süresince müthiş çekişmeli maçlar satranç sevenlere mutluluk verdi.

Süper Ligde 4ncü tur – 7 Ağustos 2015 günü oynandı.

4ncütur

Nispeten, 4ncü turda eşleşen takımların arasında güç farklılığı göze çarpıyordu. Bir maç dışında…

4ncü turun en çekişmeli maçı, düşme potasına yakın iki takım arasında oynanan karşılaşmaydı. Tarsus Zeka Spor Kulübü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Spor Kulübü arasında oynanan karşılaşma 4-4 beraberlikle sona erdi.

tarsuskocaeli

Tarsus’un puanları GM Mchedlishvili, Ebru Kapan ve Duru Okuyaz’dan gelirken; Kocaeli Zeki Arı, Cem Gündoğan ve Efe Mert Kılıç ile aldığı puanlar ile skoru eşitliyordu.

5.Tur 8 Ağustos 2015 10:00 ÇİFT TURLU GÜN

Çift turlu günün ilk turu sabah 10:00’da oynandı. Tüm takımlar için bu çift turu hasarsız atlatmak çok büyük önem taşıyordu.

5ncitur

5.turda eşleşmelerde 2 önemli maç göz dolduruyordu. Bunlardan birisi tur öncesinde aynı sırada tura giren Teknik Üniversite ile ligin yeni ama güçlü ekiplerinden Kayseri Şeker Spor arasındaki maçtı. Diğer maç ise yine zirvenin adayları olan iki ezeli rakip; T.S.Alyans Satranç Spor Kulübü ile Beşiktaş arasındaydı. Bu iki maç da beraberlikle sona erdi. Böylece BJK ilk puan kaybını yaşadı ve puan kaybı olmadan yoluna devam eden ligin favori ekibi Deniz Su Aqua Match’in bir puan gerisine düştü.

Bu iki maçın masa eşlendirmeleri ise şöyleydi:

itukayseri

Teknik Üniversitede GM Emre Can, IM Oğulcan Kanmazalp’e karşı, IM Olexander Bortynk ise FM Melih Yurtseven’e karşı kazanırken, WCM Sude Hereklioğlu Ayça Aksoy’a ve Elvan Aşan da IM Ekaterina Atalık’a kaybediyordu.

alyansbjk

Alyans – BJK arasındaki maçlar ise çok daha çekişmeli geçti. Sonucu belirleyen iki önemli maç oldu. IM Can Arduman, BJK kaptanı IM Umut Atakişi’ye kaybederken, Alyans’ın Dünya eski Kadınlar Şampiyonu Anna Ushenina ise WGM Kübra Öztürk’e kazanıyordu.

6. Tur 8 Ağustos 2015 Saat 15:00

6ncı turda bir çok takımda bir çok sporcu ve özellikle genç ve kadın masalarında yorgunluk baş gösteriyordu. Çift turun en önemli tarafı sporcuları maçlara motive edebilmek. 6ncı Turun sonuçları şu şekilde oldu:

6ncıtur

6ncı turda çekişmeli geçmesi beklenen maç İTÜ İle THY arasında oynandı. Aslında son iki masa kaldığında durum 3-3 idi bu maçta.

ituthy

Son iki maç Sude Hereklioğlu – Şevval Doğan ve Bortynk – Daştan arasındaydı. Kaynaklarımıza göre İTÜ son iki maçta da THY’ye berabere teklif etti. Teklif ilkesel olarak kabul edilse de sporculara yansırken sadece 8nci masada gerçekleşti. 6ncı masada maç devam etti ve ülkemizin en yetenekli genç ustalarından birisi olan Batuhan Daştan, yavaş yavaş üstünlüğü ele geçirerek maçı kazanmasını bildi. Bu oyun sonu çok ilginç bir oyun sonuydu.

Günün en çok kaybedeni İTÜ Spor Kulübü oldu. İkigüçlü rakibinden ancak bir puan alabilen Teknik Üniversite bunun sonucunda 3 sıra aşağı düştü.

7.Tur 9 Ağustos 2015 saat 15:00

7ncitur

Süper Ligin yedinci turu aslında ligin yarısının da geçilmesi demekti. Bu noktadan sonra sıralamada zirve ya da düşmeme yarışı belirgin olacaktır.

Çekişme beklenen 3 maç çok ilginç sonuçlara sahne oldu.

THY ve Kayseri Şeker arasındaki maçı, THY 4,5 – 3,5 kazanmasını bildi. Bu yukarıdakiler arasındaki bir maçtı.

thykayseri

Türk Hava Yollarının kaptan pilotu yine Batuhan Daştan idi. Bir önceki maçta Teknik Üniversiteye karşı kazanarak takımına 2 puanı getiren Batuhan bu kez de IM Oğulcan Kanmazalp’i yenerek 2 puanı THY’na getirdi.

Kocaeli ile Çallı Spor Kulübü arasındaki maç beraberlikle sona erdi. İki takım için de puan çok önemli olacak bundan sonra. Bu bir puan bu iki takımdan birisinin ligden kalmasına neden olacak kadar kıymetli…

kocaeliçallı

Müthiş çekişmede Kocaeli’ne puanları getiren masalar Tarkan Küçümenler ile Sinem Çağla Gündoğan oldu. Diğer tarafta Çallı Spor Kerem Laçiner ve Burcu Çağatay ile bu puanları telafi edecek galibiyetleri alarak durumu 4-4 yapmayı başardı.

Mersin derbisinde ise Akdeniz Belediyesi, Tarsus Zeka’yı saf dışı etmeyi başardı.

akdeniztarsus

 

Akdeniz Belediyesi’nde skorun en önemli mimarı ilk masada oynayan IM Melis Annaberdiev’in rakibi süper büyük usta Yuriy Kuzubov’dan beraberlik almasıydı. Çok çekişmeli ve güzel geçen bu caro-cann açılışından gelen oyunda, Annaberdiev, oyun ortasından sonra iyi konuma da geçti. Ancak oyun berabere bitti.

3nci masada Nazmi Can Doğan’ın güçlü rakibi Can Yurtseven’i yenmesi, son masada Burcu Melis Temel’in Duru Okuyaz’a karşı aldığı güzel galibiyet skorun bu şekilde olmasına en önemli etken oldu. Akdeniz Belediyesi bu sonuçla düşmeme konusunda çok rahatlarken, Tarsus Zeka’nın düşme tehlikesi halen devam ediyor.

stand7

Sıralamaya baktığımızda Pamukkale ve Ankara Demirspor’un ligten düşmesi neredeyse kesin diyebiliriz. Ligden düşecek üçüncü takım hangisi olacak?

Çallı Spor Kulübü; aşağıda yer alan Akdeniz, Tarsus ve Ankara Demirspor Kulübü ile oynayacak.

Kocaeli Büyük Şehir Kağıt Spor Kulübünün son yedide olan tek rakibi Pamukkale bu maçı kazanabileceğini düşünebiliriz.

Tarsus Zeka ise Çallı, Ankara Demirspor ve Pamukkale ile oynayacağı için çok rahat görünüyor. Bakalım düşen üçüncü takım hangisi olacak?

Ligin zirvesi ise çok karışık.

Deniz Su Aquamatch ile BJK henüz oynamadı. Bu maçın sonucu şampiyonu belirler. Deniz Su Aquamatch’in henüz oynamadığı güçlü takımlara bakarsak; THY, İTÜ ve BJK görünüyor Bu üç maç ilk üç sıralamaya çok etki edecektir.

Beşiktaş güçlü takımların çoğunu saf dışı etti. Beşiktaşın tek rakibi Deniz Su Aquamatch diyebiliriz. 8nci turda oynanacak bu maç çok heyecanlı geçecek.

Bundan sonraki altı takımın hepsinin üçüncülük için büyük şansı var.

Ligde heyecan durmaksızın artıyor…

 

 

 

 

 

Share Button