Doğru Habere Alkış!

Share Button

Sevgili Evrensel dün bir haber yaptı! Haberciliğin temel kurallarını kullandı!Haberde yalan yok, dolan yok. Tamamen gerçek!

Neydi haberin konusu? TSF’den Uzak Doğu Atağı

TSF vakti zamanında kullandığı bir sitenin alan adı ücretini ödemediği için, alan adı Bir Japon ilaç firmasının IP numarasına yönlendirilmiş.

Haber basınımızda önemli yer buldu. TSF bir açıklama yaptı. Bize yapmadı açıklamayı, ulusal basına yollandı açıklama.

TSF açıklama içinde kabahatini kabul ediyor.  Bakalım ne diyor?

Haberlere konu olan www.satranctv.org isimli domain adresi, Türkiye Satranç Federasyonu’nun eski yönetimi tarafından hizmet satın alınan bir firmaya aittir. Bu internet sitesi ve domain adresi TSF adına kayıtlı bir adres değildir.

TSF’ye bu domain adresi üzerinden hizmet veren ilgili firma ile Federasyonumuz arasındaki hizmet sözleşmesi 2 yıl önce sona ermiş ve adı geçen domain adresi firmada kalmıştır. Sözleşmenin sona erdiği tarih itibariyle bu domain adresinin Federasyonumuzla herhangi bir ilgisi ve bağı kalmamıştır. Doğal olarak bu domain adresi ile ilgili tasarruflar da adresin sahibi firmaya aittir.

Yani kabahatli benim! Gerçi 2 yıl önce sözleşme sona erdi diyorlar, yani benden sonra sözleşme bitmiş, ancak yine de kabahatli benim. Zaten 2005-2015 arasındaki, benim dönemim dahil her türlü iyi şeyi Gülkız Tulay yaptı. Bütün kötülüklerin nedeni de benim. Açıklamada kullanılan bozuk Türkçe, yanlış teknolojik terimleri, alan adı yerine kullanılan yanlış ifadeleri, zaten bu konuda bilgisizliğin elinde olan TSF’de görmek bizi üzüyor. Bu kısmını çok irdelemiyorum, alelacele açıklama yapılmış belli. Yazan da bilmiyor ne yazdığını o açık. Eğitim Şart!

Buyurun, işte yönetimimiz bu.

Oysa, benim dönemimde böyle şeylerin olmaması için önlem alıyorduk.Ben bir çok yazımda bu tehlike konusunda bu yönetimi uyardım. Bakın çok yakında bir yazıdan söz edeyim size. Türkiye Şampiyonasında, kim şampiyon olacak diye bir anket yaptık. Biz yapınca TSF de yaptı. Bizimle yarışmalarına gülüyorum ama yaptı.

Gelin Türkiye Şampiyonası resmi sitesine gidelim bakalım! Nasıl bir tehlike içindiler kendileri de görsün, siz de görün. Zamanında uyardım anket sonuçlarını yayınlarken ama nafile..

Türkiye Şampiyonası Resmi Sayfası

tsfanket1

Şimdi bir sporcu seçip sonuç düğmesine tıklayın…

anket 2

Karşınıza çıkan sayfada anketle ilgili bilgileri görüyorsunuz, ama altında bir de reklam çıkıyor. Bu reklamlar, reklam ajanslarından, ilgi alanınıza göre otomatik olarak internet tarayıcınızda sayfalara yerleştiriliyor. Yani, eğer bu örnekte olduğu gibi muhasebeyle ilgileniyorsanız, (ben bu ürünü satın aldığım için o görünüyor) bir muhasebe ürünün reklamı çıkıyor. Eğer alış verişle ilgilenirseniz, alışveriş sitelerinin reklamı çıkıyor. Ancak, öyle olabilir ki, bazen bir çocuğun, bir satranç sporcusunun karşısına, TSF içeriğinin yanında hiç hoş durmayacak reklamlar çıkabilir.

Ben bunu söyledim ama anlamadılar. Bence bu eğitimle ilgili bir sorun. Eğitim Şart!

Öyle modalarda adalarda gezerek, delegeleri ağırlayarak federasyon yönetilmiyor. Bu konuda kıt kanaat bilgisi olduğuna inandığım arkadaşlarımız da oturup reklamsız modülleri TSF sitesine yerleştirecekleri yerde, dış linkleri saklıyorlar.

Benim zamanımda biz ısrarla Dış Link vermekten kaçındık.

Çok eleştiri aldık bu yüzden ama ısrar ettik. Örneğin, dünyanın en önemli satranç sonuç sitesi olan ve Swiss Manager Eşlendirme programıyla birlikte çalışan, www.chess-results.com sitesine asla link vermedik. Ama bugün TSF bunu sürekli yapıyor. Yarın böyle bir durumla da karşılaşılabilir. Bu ülkenin yasaları, gelenekleri, ananelerine uygun olmayan, hiç birimizin hoşnut olmayacağımız durumlar yaşanabilir.

Kısacası, at binenin kılış kuşananın…

Peki ne oldu? Bizim haberimizden sonra olay basına yansıyınca (aradaki sürede umursamadılar) TSF yanlış dış linki kaldırdı. O zaman demek ki bir hata varmış.

Ancak, Gülkız Tulay ve ekibi her eleştirimizde olduğu gibi bunda da hemen sosyal paylaşım ortamlarında önden anlaşmalı paylaşımlara başladılar.

“Ben yolladım Ahmet sen de tıkla beğen, Mehmet sen de paylaş, Hasan sen Ahmet’in paylaşımına tıkla” ile uğraşıp bizim de sizin de moralinizi bozacağınıza neden çalışıp doğrusunu yapmıyorsunuz. Hiç yakışıyor mu size koca koca insanlar? Çocuk musunuz siz?

Hadi Gülkız Hanım, bırakın bu boş işlerle uğraşmayı, ekibinize söyleyin, bir daha sitede dış link, dış modül kullanmasınlar.

Bizi de suçlamayın.

TSF Açıklamasına gelen en güzel yorumlardan birisini arkadaşlar bana iletti, bittim yani!

” Çok güzel duble yollar yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. “

Bu arada haberin kahramanı Evrensel Bilgin’i arkadaşlıktan çıkarmış Gülkız Tulay. Sühan bu duruma çok mutlu oldu. Çünkü Sühan’ı da engellemişlerdi. Evrensel, geçmiş olsun kardeşim. Üzülme bir yıl sonra tek başına kalır Gülkız Tulay sen her zaman burada olursun. Sıra sanırım Fatih Demirbaş’ta…

Okurlarımız emin olsun, bize karşı yapılan saldırı, göz korkutmanın haddi hesabı yok. Ama bu ülkede hukuk var. Bizim güvendiğimiz tek şey hukuk.

Bu yolda devam ediyoruz.

Share Button