Kıvanchuk HAZNEDAROV

Share Button

IMG_1646
Merhabalar, bugün ülke satrancının en önemli isimlerinden Büyük Usta Kıvanç HAZNEDAROĞLU ile yaptığım röportajı siz satranç severlerle paylaşacağım.

1 Ocak 1981 Ankara doğumlu sporcu Hacettepe Üniversitesi Hidrojeoloji Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1987 yılında İlkokullar arası satranç şampiyonasında birinci oldu. Ali İpek yönetimindeki TED Satranç kursunda satranç dersleri aldı. 1989 yılında 10 yaş altı grupları kategorisinde Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. 2003 yılında ise Türkiye Şampiyonu oldu.
Profesyonel anlamda satranç öğrenimini 1996 yılında Evgeni Vasiukov’dan aldı. 2001 yılında 2300 Elo puanına ulaşarak FIDE Ustası (FM) ünvanını aldı. 2005 yılında Uluslararası Usta (IM) ünvanına kavuştu, 2009 yılında Türkiye’nin üçüncü ve en genç büyük ustası (GM) olma başarısını gösterdi.
Satranç oyuncusu Hacer Ayaz HAZNEDAROĞLU ile evli olan Büyük Ustanın Nil adında iki yaşında dünyalar tatlısı bir kızı bulunmaktadır.

Beyefendi kişiliği ve örnek davranışlar sergileyen bir sporcu olmanın yanında Kıvanç, özgür düşünceli, demokratik ve ufku geniş bir karakter izlenimi bıraktı bende. Lafı çok uzatmadan başlayalım.

Evrensel B.- Merhaba üstadım, öncelikle satranchaber.com.tr adına yaptığımız röportaj teklifini kabul ettiğiniz için teşekkürler
Türk satranç camiası sizi yakından tanıyor ama tanımayan okuyucular için kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
GM Kıvanç H.- 28 yıldır satranç oynayan bir satranç aşığıyım.

Evrensel B.– Çocukken hayaliniz neydi ne olmayı düşlüyordunuz?
GM Kıvanç H.- Naim Süleymanoğlu gibi ismimi duyurmak, onun gibi başarılar kazanmak istiyordum, halter değildi düşündüğüm ama hangi dalda olacağıma dair en ufak bir fikrim de yoktu.

Evrensel B.– Satranç dışında özel ilgi alanlarınız nelerdir?
GM Kıvanç H.- Sinemayı çok seviyorum, kitap okumak, müzik dinlemek aynı zamanda gezmeyi ve doğayla iç içe olmayı da seviyorum.

Evrensel B.– Sevdiğiniz şeyleri öğrendik peki ya sevmediğiniz şeyler nelerdir?
GM Kıvanç H.- Sanırım insanların saygısız ve sevgisiz olabiliyor olması beni gerçekten çok rahatsız ediyor.

Evrensel B.– Sizi en çok mutlu eden şey nedir?
GM Kıvanç H.- Ailemle birlikte vakit geçirmek beni en çok mutlu eden şey.

Evrensel B.– Sizi en iyi anlatan kelime nedir?
GM Kıvanç H.- Mütevazı.

Evrensel B.– En sevdiğiniz kitabı sorsak ya da en çok etkilendiğiniz?
GM Kıvanç H.- Birkaç tane var aslında; Üç Fidan, Abim Deniz ve Nutuk.

Evrensel B.– En beğendiğiniz film?
GM Kıvanç H.- Nikola Tesla çok ilgimi çeken bir bilim adamı belki de bu yüzden ‘’Prestij’’ filmini seviyorum.

Evrensel B.– Ne tarz müzik dinlemeyi seviyorsunuz?
GM Kıvanç H.- Halk müziğini severim, ayrıca özgün müzik de dinliyorum.

Evrensel B.– Biraz da satranç konuşmanın zamanı geldi sanıyorum. Sosyal medyadan ve satranç camiasından gelen soruları da heybemde getirdim 🙂 Genç ve yetenekli oyuncu Bahadır ÖZEN sizin neden satrancı seçtiğinizi çok merak ediyor, ne söylemek istersiniz bu konuda?
GM Kıvanç H.- Satranç oynarken kendimi farklı bir dünyada hissediyorum, saf ve temiz bir dünya, öyle ki benim için o dünyada olmak bir tutku haline dönüştü.

Evrensel B.– Satranca ne zaman ve nasıl başladınız?
GM Kıvanç H.- Altı yaşında amcamın hediye ettiği takımla oynayan ağabeylerimi izleyerek öğrendim.

Evrensel B.– Hangi turnuvada Büyük Usta oldunuz ve o an ne hissettiniz?
GM Kıvanç H.- Yunanistan da ki bir turnuvada üçüncü GM normunu almıştım. İzmir Open da 3. Turda Fethi APAYDIN’a karşı kazanarak 2500 ü geçtim. Emeklerimin karşılığını aldığım için çok mutluydum, duvar yıkılmıştı!

Evrensel B.– Çok tipik belki ama en çok merak edilen soru şu; nasıl büyük usta olunur?
GM Kıvanç H.- Çok çalışarak. Bir buçuk ay boyunca evden çıkmadan günde 9 saat çalıştım ve bu çalışmadan sonraki ilk üç turnuvada iki norm aldım.

Evrensel B.– Peki Büyük Usta olma yolunda ne gibi zorluklar yaşadınız?
GM Kıvanç H.- Büyük Usta olmaya karar verdiğimde çalışmaya başladım, daha önce çalışmıyor olmamdan dolayı unvanı almam gecikti ve bu da beni rahatsız ediyordu. En büyük zorluk çalışmaya karar vermek ve çalışmaya başlamaktı belki de.

Evrensel B.– Oyun stilinizi nasıl tanımlarsınız bize?
GM Kıvanç H.- Eskiden taktik, keskin konumları oynuyordum ama zamanla pozisyonel oynamaya başladım.

Evrensel B.– Başarınızı hangi özelliklerinize bağlıyorsunuz?
GM Kıvanç H.- Disiplinli çalışmaya.

Evrensel B.– En beğendiğiniz oyuncular kimlerdir?
GM Kıvanç H.- Morphy, Fischer, Karpov ve Carlsen.

Evrensel B.– Unutamadığınız galibiyet ve mağlubiyetiniz var mı?
GM Kıvanç H.- iki tane unutamadığım galibiyet var. Birincisi ilk normumu aldığım Polonyalı Usta Warakomski’ye karşı oynadığım maç.

Not: notasyonun herhangi bir hamlesine tıkladığınızda konum ek bir pencerede açılacaktır.

İkincisi Büyük Usta Valery Neverov a karşı oynayıp 3. normu aldığım maç.

Unutamadığım mağlubiyet, Aeroflot B turnuvasında 8 de 6,5 ile son tura girip 1. Masada GM Bagaturov’a karşı oynarken 27. Hamlede Ad7 hamlesiyle kazanıyordum, her şeyi hesaplamıştım fakat birden piyona dokunarak tuşe yaptım ve f5 oynamak zorunda kalıp kaybettim.

Evrensel B.– Satranç ile ilgili olarak gelecekteki hedefleriniz nelerdir?
GM Kıvanç H.- Oynamaktan büyük bir zevk alıyorum, sağlığım elverdiğince oynamayı planlıyorum. İlerde satranca hizmet etmek adına Federasyon Başkanı olmayı düşünüyorum.

Evrensel B.– Sizin gibi bir Büyük Usta’yı ilerde Federasyon Başkanı olarak görmek satranç adına önemli bir kazanç olacaktır mutlaka. Türkiye de satranç konusunda ne gibi eksikler görüyorsunuz bir Büyük Usta olarak?
GM Kıvanç H.- Bizim dönemimiz dâhil, uzun süredir satrançla ilgili sportif bir sistemin olduğunu düşünmüyorum. Yönetimlerde satranç ile ilgili profesyonel anlayış maalesef yok.

Evrensel B.– Büyük Usta olma sürecinde hangi kitapları bitirdiniz? İncelediğiniz Büyük Ustalar kimler ve onların yaklaşımlarını nasıl değerlendirdiniz?
GM Kıvanç H.- Anand’ın e4 repertuarı kitabını ve Grivas’ın oyunortası ve oyunsonu kitaplarını okudum. Anand’ı bu konuda idol olarak alıp onun açılışlarına çalışıyordum, inisiyatifi ele geçiren oyun anlayışı çok hoşuma gitmişti.

Evrensel B.– FM, IM ve GM olma süreçlerinizde ne gibi farklar vardı?
GM Kıvanç H.- FM ve IM olurken açıkçası çalışmadığımı söyleyebilirim, sadece turnuva oynuyordum ama GM olurken inanın çok sıkı çalıştım.

Evrensel B.– Sekiz yaşındayken ağabeyiniz Akif Tayfun HAZNEDAROĞLU ile on partilik bir maç yaptığınızı öğrendik, skoru ne oldu o maçın? 🙂
GM Kıvanç H.- Hatırlamıyorum ama böyle bir soru geldiğine göre kaybetmişim sanıyorum. 🙂

Evrensel B.– Eski Türkiye Şampiyonlarından Feridun ÖNEY bir sosyal paylaşım sitesinden size 4 partilik bir maç teklifinde bulundu, cevabınız?
GM Kıvanç H.- Seve seve kabul ediyorum. Kendisini çok sever ve saygı duyarım.

Evrensel B.– Son olarak, genç sporculara ne tavsiye ediyorsunuz?
GM Kıvanç H.- Kuvvetli turnuvalarda oynayıp, düzenli çalışmalar yapmaları halinde başarılı olacaklarını söyleyebilirim.

Evrensel B.– Çok sıcak ve samimi cevaplar verdiniz. Hayatımdaki ilk röportajı sizinle yapmaktan çok mutlu oldum, bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.
GM Kıvanç H.- Yayın hayatınızda başarılar dilerim, ülke satrancı adına güzel bir site olacağını düşünüyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Share Button